5 – 12 iunie

15/05/2017

Pelerinaj în Grecia 5-12 iunie 2017

Luni 5 iunie – ora 12 plecare din Giurgiu – ora 23 cazare Veria;
Marți 6 iunie – închinare la moaștele Sf. Antonie de Veria, Mănănăstirea Panaghia Soumela, Mănăstirea Davros (unde se află o părticică din moaștele Sf. Luca al Crimeii). Seara cazare în Igoumenitsa sau Corfu.
Miercuri 7 iunie – Corfu: închinare la moaștele Sf. Spiridon; din Igoumenitsa se pleacă spre Lefkada de unde se trece cu ferryboatul în Kefalonia. Seara cazare la Mănăstirea Sf. Gherasim.
Joi 8 iunie – Biserica din Markopoulo (unde în fiecare an la 15 august vin șerpi care se urcă pe icoana Maicii Domnului), plecare cu feribotul spre Kilini. Se merge la Patras pentru închinare la moaștele Sf. Apostol Andrei. Seara cazare în apropierea Patrasului.
Vineri 9 iunie – Mănăstirea Mega Spileo, Mănăstirea Agia Lavra, Biserica Sf. Mucenițe Teodora din Arkadia (pe acoperișul căreia au crescut în mod minunat mai mulți copaci); seara cazare la Mănăstirea Malevi (unde se află o icoană făcătoare de minuni a Maicii Domnului).
Sâmbătă 10 iunie – plecare spre insula Egina, pentru închinare la moaștele Sf. Nectarie. Seara cazare la Mănăstire.
Duminică 11 iunie – după Sf. Liturghie, se merge în insula Evia pentru închinare la moaștele Sf. Ioan Rusul și a ale Sf. Cuv. David cel Bătrân. Seara cazare la Prokopi.
Luni 12 iunie – pe drumul de întoarcere spre țară se face o oprire la Mănăstirea Panagia Xenia (Kato Xenia) unde se află o parte din brâul Maicii Domnului.

Contribuția pentru efectuarea pelerinajului este de 460 euro.

Pentru detalii sunați la +4 0743.503.814