Grecia – februarie 2019

Vineri 22 februarie
Ora 4 plecare din România spre Thesalonik-cazare

Sâmbătă 23 februarie
ora 07 vizitare Thesalonik cu biserica Sf. Dimitrie, mănăstirea Sf. Teodora, biserica Sf. Sofia și mitropolia. Aici avem 7 Sfinti întregi. Ora 10 deplasare spre portul Glifa de unde luăm feribotul spre insula Evvia. Dupa o deplasare cu masina de aproximativ 2 ore ajungem la biserica Sf. Ioan Rusul din localitatea Procopi unde ne și cazăm.

Duminică 24 februarie
După Sf. Liturghie ne îndreptăm 2 ore spre mănăstirea Sf. Efrem cel Nou de la Nea Makri. După închinare mergem spre portul Pireas pentru a ne îmbarca pe feribotul care ne duce la mănăstirea Sf. Nectarie unde ne cazăm în condiții de mănăstire.

Luni 25 februarie
După Sf. Liturghie ne îmbarcăm spre portul Killini – aproximativ 4 ore rutier și 1h 30 min cu feribotul. Speram să găsim feribot spre insula Kefalonia și să ne cazăm la mănăstirea Sf. Gherasim Kefalonitul.
În cazul în care la ora la care vom.ajunge în Port nu vor mai circula vapoare vom înnopta acolo și vom intra a doua zi cu primul feribot.

Marți 26 februarie
Deplasare cu feribotul 2 ore și deplasare rutieră aproximativ 5 ore spre METEORA unde ne cazăm.

Miercuri 27 februarie
Mic dejun și vizitarea complexului monastic METEORA. Ora 15 deplasare rutieră 4 ore la Thesalonik unde ne cazăm.

Joi 28 februarie
Mic dejun, iar la ora 10 mergem spre închinare la mormântul Sf. Paisie Aghioritul de la Souroti.
Altă variantă ar fi înlocuirea închinarii la Sf. Paisie cu mănăstirea Rila din Bulgaria unde se află moaștele întregi ale Sf. Ioan de Rila. Urmeaza deplasarea spre țară.

Pretul este de 400 euro de persoana.
Grup minim 8 persoane și maxim 13 persoane.
Prețul include transportul rutier și maritim, însoțitor de grup vorbitor de limba greacă.
Prețul NU include mesele în afara de micul dejun care este specificat în programul pelerinajului.
Zilele în care NU AVEM mic dejun sunt la mănăstiri și biserici care NU au aceasta posibilitate.
Deasemenea NU sunt incluse taxele de intrare la mănăstirile din complexul METEORA, adică 3 euro/persoana/mănăstire