Athos 16-21 octombrie

20/09/2012

Marți 16 octombrie  – plecare din Iași (ora 14.00)

Miercuri 17 octombrie – Kafsokalivia – Mănăstirea Sf. Pavel (unde se afla Darurile magilor) – Schitul Lacu (cazare la una din cele 13 chilii românești)

Joi 18 octombrie – Mănăstirile: Filotheu, Karakalu, Marea Lavră, Izvorul de
Aghiasma al Sf. Athanasie Athonitul – Schitul Romanesc Prodromu (cazare)

Vineri 19 octombrie – Mănăstirile:  Iviru, Stavronikita, Pantokrator, Schitul Sf. Prooroc Ilie, Karyes (capitala Sf. Munte cu Protaton), Mănăstirea Cutlumuș, Schitul Sf. Apostol Andrei, Mănăstirea Vatoped (cazare).

Sambata 20 octombrie –  Mănăstirea Xiropotamu (unde se afla cea mai
mare parte a Lemnului Sfintei Cruci), Mănăstirea Sf. Pantelimon – Mănăstirea Zografu (cazare).

Duminica 21 octombrie –  Mănăstirea Xenofont – Mănăstirea Dochiariu –  Ouranoupoli (ieșire din Sf. Munte).

În deplasarea spre țară ne vom închina la mormântul Cuv. Paisie Aghioritul, Sf. Arsenie Capadocianul aflate la Souroti și la moaștele Sf. Mare Mucenic Dimitrie, Sf. Anisia și Sf. Grigore Kallidis aflate la Salonic.