Athos 6 zile cu preluare din Salonic

17/09/2018

Athos în 6 zile cu preluare de la Aeroportul din Salonic

Ziua I – Preluarea de la Aeroportul Macedonia din Salonic. În funcție de ora sosirii, vizitarea Salonicului și/sau deplasarea la Ouranoupolis, cazare.

Ziua a II-a – Intrarea în Sf. Munte. Vizităm Mănăstirile Dohiariu, Xenofont și Sf. Pantelimon Rusikon, precum și Careia(Karyes) – capitala Sf. Munte. Cazare la Schitul Lacu. Traseul acestei zile include și deplasări pe jos de 30 minute motiv pentru care se recomanda folosirea rucsacului și nu a trolerelor sau valizelor.

Ziua a III-a – Cu microbuzul închiriat, mergem la mănăstirile Vatopedi, Pantokrator, Schitul Sf. Ilie, Stavronikita, Iviru, Karakalu, Schitul Lacu – cazare.

Ziua a IV-a – Cu microbuzul mergem la Izvorul de Aghiasmă al Sf. Atanasie Athonitul, la Mănăstirea Marea Lavră și la Schitul Prodromu – cazare.

Ziua a V-a – Careia(Karyes), portul Dafni, ieșirea din Sf. Munte, Ouranoupolis. Opțional se poate face o croazieră pe lângă Sf. Munte de unde se pot vedea mănăstirile Simonos-Petras, Grigoriu, Dionisiu, Sf. Pavel, schiturile Sf. Ana, Nea Skiti, Karulia, Katunakia, Kavsokalivia.

Ziua a VI-a – Salonic, Aeroport.

Pentru fiecare variantă de traseu, în cazul grupurilor organizate, se poate organiza transportul rutier din orice oraș al României.
Grupurile sunt de minim 8 și maxim 13 persoane.
Pentru grupuri mai mari vă rugăm să ne contactați.