Athos cu preluare din Ouranoupolis

Pelerinaj în Athos cu preluare din Ouranoupolis

Ziua I – Intrarea în Sf. Munte. Vizitarea Mănăstirii Grigoriu, urcare pe jos (aproximativ 1h30min) la Mănăstirea Simonos-Petras și deplasare cu mașina închiriată la Schitul Prodromu – cazare.

Ziua a II-a – Deplasare cu microbuzul la Izvorul de Aghiasmă al Sf. Atanasie Athonitul, la Mănăstirile Marea Lavră, Filotheu, Karakalu, Iviru, Stavronikita, Pantokrator, Schitul Sf. Ilie și
Schitul Sf. Andrei – Saray. Cazare.

Ziua a III-a – Careia(Karyes), Chilia Panaguda (Sf. Paisie Aghioritul), Mănăstirile Kutlumuș și Vatopedi, Schitul Lacu. Cazare.

Ziua a IV-a – Vizitarea Schitului Lacu.

Ziua a V-a – Deplasare cu microbuzul la Mănăstirea Sf. Pavel. Cazare. Opțional deplasare pe jos (aproximativ 3h) la Schitul Sf. Ana.

Ziua a VI-a – Mănăstirea Dionisiu. Croazieră relaxantă până la Kavsokalivia. Ieșirea din Sf. Munte, Ouranoupolis.

Pentru fiecare variantă de traseu, în cazul grupurilor organizate, se poate organiza transportul rutier din orice oraș al României.
Grupurile sunt de minim 8 și maxim 13 persoane.
Pentru grupuri mai mari vă rugăm să ne contactați.