Grecia 3-11 noiembrie – De hramul Sf. Nectarie

20/09/2012

Ziua I-II – Sâmbătă – Duminică 3-4  noiembrie:  Iași – Giurgiu – Sofia – Salonic: Biserica Sf. Dimitrie izvorâtorul de mir  (cu moaştele Sf. Dimitrie), Biserica Sfânta Sofia (cu moaștele Sf. Vasile cel Nou), Catedrala mitropolitană (cu moaștele Sf. Grigorie Palama) – Mănăstirea Suroti (moaștele Sf. Arsenie  Capadocianul și mormântul Cuv. Paisie Aghioritul), – cazare in Salonic la Manastirea Sf. Treime.

Ziua a III-a Luni 5 noiembrie:  Vizitarea mănăstirilor din Complexul Monastic Meteora – cazare la Kalambaka.

Ziua a IV-a Marți 6 noiembrie – Igoumenitsa (feribot spre Corfu) Corfu – Biserica Sf. Spiridon (cu moaştele Sf. Spiridon) – Catedrala mitropolitană (cu moaştele Sfintei Teodora Împărăteasa) – M-rea Paliocastrita – cazare la Igoumenitsa.

Ziua a V-a Miercuri 7 noiembrie:  Patras – (capul Sf. Apostol Andrei) – M-rea Lavra (capul Sf. Filaret cel Milosiv, Sf. Alexie omul lui Dumnezeu) – M-rea Marea Peșteră (Icoana Maicii Domnului pictata de Sf. Apostol si Evanghelist Luca – cazare la Loutraki.

Ziua a VI-a joi 8 noiembrie:  Loutraki – M-rea Sf. Patapie (moaștele Sf. Patapie) – Atena –  Sf. Nicolae Planas, Acropole – Insula Eghina – cazare la Manastirea Sfantului Nectarie.

Ziua a VII-a vineri 9 noiembrie:  Hramul Sf. Nectarie – Sf. Efrem de la Nea Macri – Sf. Partenie al Lampsacului – Sf. Ioan Rusul- Cuviosul  David – cazare.

Ziua a VIII-a Sâmbătă 10 noiembrie:  Manastirea Kato Xenia (Brâul Maicii Domnului) – Sf.Paraschevi (peștera și izvorul) – Sf. Dionsie de la Olimp – Sf. Efrem Sirul (mâna Sf. Efrem) – Salonic  – cazare la manastirea Sf. Treime.

Ziua a IX-a Duminică 11 noiembrie: Salonic – Bulgaria – Manastirea Sf. Ioan de Rila- Iași

Ziua a X-a Luni 12 noiembrie – sosire la Iași

Servicii incluse:

• transport cu autocarul ;
  • cazare la manastire si hotel 3***;
  • traversare ferry boat: Agio Combos – Glifa;
  • traversare feribot: Igoumenitza – Corfu şi Corfu – Igoumenitsa;
  • însoţitor, ghid, translator.