Grecia 7-16 iunie

30/03/2013

7-16 iunie 2013

Vineri 7 iunie – plecare din România pe ruta Giurgiu – Sofia – Salonic

Sâmbătă 8 iunie –  închinare la Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Biserica Sfânta Sofia (cu moaștele Sf. Vasile cel Nou), Catedrala Mitropolitană (cu moaștele Sf. Grigorie Palama),  Mănăstirea Suroti (Moaștele Sf. Arsenie Capadocianul și mormântul Cuv. Paisie Aghioritul). Cazare in Salonic la Manastirea Sf. Treime.

Duminică 9 iunie – vizitarea mănăstirilor din Complexul Monastic Meteora și cazare la Kalambaka.

Luni 10 iunie – deplasare la Igoumenitsa și de aici cu feribotul spre Corfu. Închinare la Moaştele Sf. Spiridon al Trimitundei, Catedrala mitropolitană cu moaştele Sfintei Teodora Împărăteasa, Mănăstirea Paleokastrita. Cazare la Igoumenitsa.

Marți 11 iunie – mergem în Patras unde se află Capul Sf. Apostol Andrei, Mănăstirea Lavra unde se află Moaștele Sf. Filaret cel Milosiv, Sf. Alexie Omul lui Dumnezeu, Mănăstirea Marea Peșteră unde se află Icoana Maicii Domnului pictată de Sf. Apostol și Evanghelist Luca. Cazare la Loutraki.

Miercuri 12 iunie – închinare la Moaștele Sf. Patapie, deplasare la Atena, închinare la Moaștele Sf. Nicolae Planas, vizitare Acropole. Din portul Pireu ne vom îndrepta spre Insula Eghina. Cazare la Mănăstirea Sf. Nectarie.

Joi 13 iunie – deplasare la Nea Makri cu închinare la Sf. Efrem, la Sf. Partenie al Lampsacului, deplasare în Evvia, închinare la Sf. Ioan Rusul. Cazare la Mănăstirea Cuviosului David.

Vineri 14 iunie – deplasare la Mănăstirea Kato Xenia unde se află o parte din Brâul Maicii Domnului, la peștera și izvorul Sf.Paraschevi, la Sf. Dionsie de la Olimp unde se află mâna Sf. Efrem Sirul. Cazare la Mănăstirea Sf. Treime din Salonic.

Sâmbătă 15 iunie – plecare din Salonic spre Bulgaria, unde ne vom opri pentru închinare la Mănăstirea Sf. Ioan de Rila și de aici vom relua drumul spre țară.

Duminică 16 iunie  – sosirea în țară.