Grecia ortodoxa in 5 zile

08/06/2012

Ziua I: Deplasare Romania-Grecia pe ruta Bucuresti – Giurgiu – Ruse – Sofia – Promahon – Salonic. Cazare.
Ziua a II-a: Vizitarea orasului Salonic, inchinare la moastele Sf. Dimitrie Izvoratorul de Mir, Sf. Grigorie Palama. Biserica Sf. Sofia cu moastele Sf. Vasile cel Nou, Manastirea Sf. Teodora cu moastele Sf. Teodora si Sf. David din Salonic, Manastirea Sf. Anastasia cu moastele Sf. Anastasia si Sf. Teona, Manastirea Souroti cu moastele Sf. Arsenie Capadocianul si mormantul Cuv. Paisie Aghioritul. Deplasare la Igoumenitsa pe autostrada noua care strabate Muntii Pindului. Traversare cu feribotul in insula Corfu. Cazare.
Ziua a III-a: Inchinare la moastele Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei, moastele Sf. Teodora Imparateasa. Turul insulei. Manastirea de la Paleokastrisa. Intoarcere cu feribotul la Igoumenitsa. Deplasare la Meteora. Cazare.
Ziua a IV-a: Vizitarea complexului Meteora, deplasare la Salonic. Cazare.
Ziua a V-a: Plecarea spre Romania. Oprire la Manastirea Rila din Bulgaria unde se afla moastele Sf. Ioan de Rila. Oprire la Sofia, vizitarea catedralei Sf. Alexandru Nevski, biserica Sf. Sofia, moastele Sf. Stefan Milutin. Traseele pot suferi usoare modificari dar obiectivele propuse vor atinse.

Se asigura transportul rutier, feribotul, cazarile la hoteluri. pensiuni si manastiri, serviciile de ghid cunoscator de limba greaca.
Masa nu este asigurata, dar la unele manastiri de pe traseu este posibil sa ni se ofere gratis.