Grecia ortodoxa in 7 zile

08/06/2012

Ziua I: Deplasare Romania-Grecia pe ruta Bucuresti – Giurgiu – Ruse – Sofia – Promahon – Salonic. Cazare.
Ziua a II-a: Manastirea Sf. Dionisie din Olimp, Manastirea Sf. Efrem Sirul unde se afla mana Sfantului, Valea Tembi – izvorul si pestera Sfintei Mucenite Paraschevi, Manastirea Kato-Xenia unde se afla o parte din Braul Maicii Domnului. Traversare cu feribotul in Evvia, Manastirea Cuviosului David din Evvia cu mormantul fericitului Iacov Tsalikis, Biserica din Prokopi unde se afla moastele Sf. Ioan Rusul. Cazare la hotel.
Ziua a III-a: Plecare spre Atena, feribot pana la Eghina unde se afla moastele Sf. Nectarie Taumaturgul. Revenire in Atena, turul orasului, colina Likatyos – punct de belvedere, deplasare la Meteora. Cazare.
Ziua a IV-a: Vizitarea complexului Meteora, deplasare la Igoumenitsa, traversare cu feribotul la Corfu. Cazare.
Ziua a V-a: Inchinare la moastele Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei, moastele Sf. Teodora Imparateasa. Turul insulei. Manastirea de la Paleokastrisa. Intoarcere cu feribotul la Igoumenitsa. Cazare.
Ziua a VI-a: Deplasare la Salonic, vizitarea orasului, inchinare la moastele Sf. Dimitrie Izvoratorul de Mir, Sf. Grigorie Palama. Biserica Sf. Sofia cu moastele Sf. Vasile cel Nou, Manastirea Sf. Teodora cu moastele Sf. Teodora si Sf. David din Salonic, Manastirea Sf. Anastasia cu moastele Sf. Anastasia si Sf. Teona, Manastirea Souroti cu moastele Sf. Arsenie Capadocianul si mormantul Cuv. Paisie Aghioritul. Cazare la Salonic.
Ziua a VII-a: Plecarea spre Romania. Oprire la Manastirea Rila din Bulgaria unde se afla moastele Sf. Ioan de Rila. Oprire la Sofia, vizitarea catedralei Sf. Alexandru Nevski, biserica Sf. Sofia, moastele Sf. Stefan Milutin.

Se asigura transportul rutier, feribotul, cazarile la hoteluri. pensiuni si manastiri, serviciile de ghid cunoscator de limba greaca.
Masa nu este asigurata, dar la unele manastiri de pe traseu este posibil sa ni se ofere gratis.