Grecia – August 2012

08/06/2012

Marti 9 august – ora 3: plecare din Satu-Mare pe ruta Oradea-Timisoara – Serbia – Grecia. Cazare la Salonic.

Miercuri 10 august – deplasare la Complexul Meteora, vizitarea manastirilor. Deplasare la Igoumenitsa. Trversare cu feribotul in Corfu. Cazare.

Joi 11 august – participare la procesiunea cu moastele Sfantului Ierarh Spiridon al Trimitundei. Turul insulei cu inchinare la cele mai importante obiective religioase. Traversare cu feribotul la Igoumenitsa. Cazare.

Vineri 12 august -Deplasare rutiera spre Patras. Inchinare la Biserica Mitropolitana care adaposteste Moastele si Crucea Sfantului Apostol Andrei. In localitatea Kalavrita. Mergem la Manastirea Lavra care adaposteste capul Sfantului Alexie Omul lui Dumnezeu si Moastele Sfantului Filaret cel Milostiv. Continuam cu Manastirea Marea Pestera si innoptam la Loutraki in apropierea Manastirii Sfantului Patapie de langa istmul Corint.

Sambata 13 august – vom face o incursiune in inima Peloponezului la Bisericuta prin zidurile careia si-au facut loc 17 copaci iar din temeliile ei izvoraste Apa/Aghiasma la rugaciunea Sfintei Teodora care a fost martirizata in acest loc. Vom sfarsi ziua la Manastirea Malevis unde se afla Icoana Adormirii Maicii Domnului izvoratoare de mir.

Duminica 14 August – dupa Sfanta Liturghie ne indreptam spre portul Kilini, de unde luam feribotul spre insula Kefalonia unde vom innopta la Manastirea care adaposteste moastele Sfantului Gherasim, marele izgonitor de demoni. La vecernie vom merge la bisericutele unde in fiecare an de Adormirea Maicii Domnului vin serpii.

Luni 15 august – ramanem in insula pentru a participa la procesiunea cu moastele Sfantului Gherasim.

Marti 16 august – iesim cu feribotul spre portul Pireu de unde ne vom indrepta spre Insula Eghina la Manastirea Sfantului Nectarie Taumaturgul unde ne cazam.

Miecuri 17 august – dupa un tur al orasului Atena , mergem in localitatea Nea Makri la Manastirea Sfantului Efrem cel Nou. Trecem pe la manastirea intemeiata de Cuv. Porfirie din localitatea Milesi unde se afla chilia cuviosului cu obiectele personale, ne oprim si la manastirea care adaposteste moastele sfantului Grigorie al Lampsacului si ne Continuam deplasarea in Insula Evia unde inoptam langa biserica Sfantului Ioan Rusul.

Joi 18 august – dupa inchinarea la moastele Sfantului mergem la Manastirea Cuviosului David unde se afla si mormantul Cuviosului Iacov Tsalichis. Parasim Insula Evia si in drumul nostru spre Salonic trecem pe la Manastirea Kato-Xenia precum si la pestera cu izvorul Sfintei Mucenite Paraschevi. Cazare la Ouranoupolis

Vineri 19 august – croaziera in jurul Sfantului Munte Athos, inchinare la cele mai importante obiective religioase din Salonic (Sfantul Mare Mucenic Dimitrie, Sfantul Grigorie Palama si altii). Cazare la Filiro.

Sambata 20 august – Suroti, Manastirea Sfantului Ioan Teologul cu mormantul Cuviosului Paisie Aghioritul si Manastirea Sfintei Anastasia Vindecatoarea. Incepem calatoria spre tara poposind in Bulgaria la Manastirea Rila cu moastele intregi ale Sfantul Ioan de Rila unde innoptam.

Duminica 21 august – dupa Sfanta Liturghie in deplasarea noastra spre Satu Mare ne oprim in Sofia pentru inchinare la Catedrala Alexandr Nevski, Biserica Rusa, Rotonda si Moastele Sfantului Stefan Milutin.

400 euro/persoana pentru un grup de 31- 40 persoane.
450 euro/persoana pentru un grup de 21-30 persoane.
500 euro/persoana pentru un grup de 8-19 persoane.

Sunt incluse serviciile de transport rutier si maritim, cazarea si serviciul de ghid cunoscator de limba greaca.
NU SUNT INCLUSE MASA SI INTRARILE LA MANASTIRILE DIN COMPLEXUL METEORA – 2euro/persoana