Pelerinaj în Athos varianta Hilandar

18/09/2018

Pelerinaj în Athos cu preluare din Ouranoupolis varianta Hilandar

Ziua I – Intrarea în Sf. Munte. Vizitarea Mănăstirilor Hilandar, Zografu, Konstamonitu și Dohiariu. Dacă timpul permite vom vizita și Sf. Pantelimon Rusikon. Cazarea la Prodromu. Traseul conține și porțiuni de mers pe jos.

Ziua a II-a – Deplasare cu microbuzul la Izvorul de Aghiasmă al Sf. Atanasie Athonitul, la Mănăstirile Marea Lavră, Filotheu, Karakalu, Iviru, Stavronikita, Pantokrator, Schitul Sf. Ilie și Schitul Sf. Andrei – Saray. Cazare.

Ziua a III-a – Careia(Karyes), Chilia Panaguda (Sf. Paisie Aghioritul), Mănăstirile Kutlumuș și Vatopedi, Schitul Lacu. Cazare.

Ziua a IV-a – Vizitarea Schitului Lacu.

Ziua a V-a – Deplasare cu microbuzul la Mănăstirea Sf. Pavel. Cazare. Opțional deplasare pe jos (aproximativ 3h) la Schitul Sf. Ana.

Ziua a VI-a – Mănăstirea Dionisiu. Croazieră relaxantă până la Kavsokalivia. Ieșirea din Sf. Munte, Ouranoupolis.

Pentru fiecare variantă de traseu, în cazul grupurilor organizate, se poate organiza transportul rutier din orice oraș al României.
Grupurile sunt de minim 8 și maxim 13 persoane.
Pentru grupuri mai mari vă rugăm să ne contactați.