Pelerinaj la Sfantul Ioan Rusul

17/04/2014

Plecarea pe data de 21 mai 2014 din Satu Mare

Prima zi: plecare din Satu Mare, în jurul orelor 13 – dupa Sf Liturghie,  pe ruta Oradea – Arad – Timșoara, cu vizitarea Mănăstirii Sfânta Cruce, oprire și cazare la Mănăstirea Timișeni.

A doua zi: deplasare prin Serbia, Macedonia și  Grecia ; oprire la Salonic. Ne închinăm la Moaștele Sf. Dimitrie, Sf. Anisia, Sf. Grigore Palama, Sf. Vasile cel Nou; deplasare spre Kalambaka, cazare.

A treia zi: mic dejun;  vizităm complexul monahal Meteora (două mănăstiri), deplasare spre Igoumenitsa, îmbarcare pe feribot pentru insula Corfu. Ne închinăm la Sf. Spiridon și Sf. Teodora Împărăteasa.  Cazare pe insula Corfu.

A patra zi: mic dejun; traversare cu feribot spre Patras. Ne închinăm la Mănăstirea Sf. Apostol Andrei; deplasare spre Kalavrita – Mănăstirea Sfanta Lavra (capul Sf. Filaret cel Milostiv, Moaștele Sf. Alexie Omul lui Dumnezeu) și Mănăstirea Mega Spileo (Icoana Maicii Domnului pictată de Sf. Apostol Luca); cazare în Corint.

A cincea zi: mic dejun; ne închinăm în Mănăstirea Sf. Patapie, în biserica Sf. Teodora din Peloponez – Arkadia (din acoperisul careia au crescut 17 copaci) și ne deplasăm spre Manastirea Malevi (cu icoana Maicii Domnului izvorâtoare de mir), cazare.

A șasea zi: mic dejun; deplasare spre Nea Makri unde ne închinăm la Moaștele Sf. Efrem cel Nou; tur al Atenei și traversare cu feribotul spre insula Eghina unde se află Mănăstirea Sf. Nectarie și Moastele Sfântului; întoarcere în  portul Pireu și deplasare spre Mănăstirea Milesi, făcută de Sf. Porfirie; deplasare spre Evia, unde se află  biserica Sf. Ioan Rusul; cazare.

A șaptea zi: mic dejun; praznicul Sf. Ioan Rusul. Participare la Sf. Liturghie și la procesiunea cu Moaștele Sfântului Ioan; deplasare spre Manastirea Kato Xenia unde se afla o parte din Brâul Maicii Domnului, multe Sfinte Moaște, papuceii Sf. Spiridon si Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului “Străina”; deplasare spre Olimp și cazare.

A opta zi: deplasare spre Satu Mare.