Pelerinajul procesiunilor 2015

05/05/2015

Devenit deja o tradiție a noastră, Pelerinajul procesiunilor, este totodată și cel mai lung și complex din Grecia. Înscrierile pentru acest an încep din luna mai.

Duminică 9 august – ora 3: plecare din România. Cazare la Salonic.

Luni 10 august – deplasare la Complexul Meteora, vizitarea mănăstirilor. Deplasare la Igoumenitsa. Traversare cu feribotul în Corfu. Cazare.

Marţi 11 august – participare la procesiunea cu moaștele Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei. Turul insulei cu închinare la cele mai importante obiective religioase. Traversare cu feribotul la Igoumenitsa. Cazare

Miercuri  12 august – Deplasare rutieră spre Patras. Închinare la Biserica Mitropolitană care adapostește Moaștele și Crucea Sfântului Apostol Andrei. Mergem la Mănăstirea Lavra care adapostește capul Sf. Alexie Omul lui Dumnezeu și Moastele Sf. Filaret cel Milostiv. Continuăm cu Mănăstirea Marea Pesteră și înnoptăm la Loutraki, în apropierea Mănăstirii Sf. Patapie de langa istmul Corint.

Joi 13 august – vom face o incursiune în inima Peloponezului la Bisericuța Sfintei Teodora din Arkadia, prin zidurile căreia și-au facut loc 17 copaci, iar din temeliile ei izvorăște apa/aghiasma la rugaciunea Sfintei Teodora – martirizata în acest loc. Vom încheia ziua la Mănăstirea Malevi, unde se afla Icoana Adormirii Maicii Domnului izvorâtoare de mir.

Vineri 14 August – dupa Sfânta Liturghie ne îndreptam spre portul Kilini de unde luam feribotul spre insula Kefalonia, vom înnopta la Mănăstirea care adaposteste moaștele Sf. Gherasim, marele izgonitor de demoni. La vecernie vom merge la bisericuțele unde vin șerpii în fiecare an de Adormirea Maicii Domnului. Localnicii obișnuiesc ca după vecernie să facă sărbători sătești în cinstea Adormirii Maicii Domnului. (Mergem și la Crinii Maicii Domnului, care se deschid, și la Serpii Maicii Domnului)

Sâmbătă 15 august – rămânem în insula pentru a participa la privegherea și procesiunea cu moaștele Sf. Gherasim din Kefalonia. (Optional se poate face o deplasare în Insula Zakintos la Sf. Dionisie – cost suplimentar aproximativ  20 euro de persoană)

Duminică 16 august – ieșim cu feribotul spre portul Pireu de unde ne vom îndrepta spre Insula Eghina la Mănăstirea Sfântului Nectarie Taumaturgul. Cazare.

Luni 17 august – dupa un tur al orașului Atena mergem în Nea Makri la Mănăstirea Sf. Efrem cel Nou. Trecem pe la mănăstirea întemeiata de Sf. Cuv. Porfirie Kavsokalivitul în Milesi. Aici vedem chilia Sfântului cu obiectele personale. Ne oprim și la mănăstirea care adaposteste moaștele Sf. Grigorie al Lampsacului, continuăm deplasarea în Insula Evia unde înnoptam lângă biserica Sf. Ioan Rusul.

Marţi 18 august – dupa închinarea la moaștele Sfantului Ioan Rusul mergem la Mănăstirea Cuviosului David unde se află și mormântul Cuviosului Iacov Tsalikis. Parasim Insula Evia și, în drumul nostru spre Salonic, trecem pe la Mănăstirea Kato-Xenia și pe la peștera cu izvorul Sfintei Mucenițe Paraskevi. Cazare la Ouranoupolis

Miercuri 19 augustcroaziera** în jurul Sfântului Munte Athos, închinare la cele mai importante obiective religioase din Salonic (Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Sfântul Grigorie Palama, Sfânta Teodora din Salonic  și altii). Cazare la Filiro.

Joi 20 augustSuroti, Mănăstirea Sf. Ioan Teologul cu mormântul Cuviosului Paisie Aghioritul și Manastirea Sfintei Anastasia Vindecatoarea. Începem călătoria spre țară.

Vineri 21 august – sosirea în țară.