Pelerinajul procesiunilor 2017

10/03/2017

Pelerinajul Procesiunilor 2017 – de peste zece ani păstrăm tradiția de a organiza acest pelerinaj lung si complex în Grecia care cuprinde participarea la cele mai importante procesiuni și sărbătoriri ale Sfinților, vizitarea celor mai cunoscute și importante obiective religioase.

Pelerinajului Procesiunilor 2017 –  versiunea actualizată

Miercuri 9 august – Ora 3.00: plecare din Iași. Cazare la Meteora.

Joi 10 august – Deplasare la Complexul Meteora, vizitarea mănăstirilor. Deplasare la Igoumenitsa. Traversare cu feribotul în Corfu. Cazare.

Vineri 11 august – Participare la procesiunea cu moaștele Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei. Turul insulei, închinare la cele mai importante obiective religioase. Traversare cu feribotul la Igoumenitsa. Cazare.

Sâmbătă 12 august – Mic dejun. Deplasare rutieră spre Patras. Închinare la Biserica Mitropolitană care adăpostește moaștele și Crucea Sfântului Apostol Andrei. Mergem la Mănăstirea Marea Pesteră, de aici mergem la Mănăstirea Lavra care adăpostește capul Sf. Alexie Omul lui Dumnezeu și moaștele Sf. Filaret cel Milostiv. Cazare la Kalavrita.

Duminică 13 august – După Sf. Liturghie și micul dejun vom face o incursiune în inima Peloponezului la Bisericuța Sfintei Teodora din Arkadia ridicată pe locul martirizării ei. Prin zidurile bisericuței și-au facut loc 17 copaci mari, iar din temelie izvorăște apa/aghiasma la rugăciunea Sfintei Teodora. Vom încheia ziua la Mănăstirea Malevi, unde se afla Icoana Adormirii Maicii Domnului izvorâtoare de mir. Cazare la hotel in zona Corint.

Luni 14 August – Mic dejun. Închinare la moaștele Sf. Cuvios Patapie și Sf. Mucenițe Ipomoni. Deplasare la Atena, facem un tur al orasului. Opțional se poate vizita Acropolisul. Deplasare la Pireu, traversare cu feribotul la Eghina. Mănăstirea Sf. Treime – Sf. Nectarie Taumaturgul. Cazare la mănăstire.

Marți 15 august – Ne îndreptăm spre portul Killini de unde luăm feribotul spre insula Kefalonia. Ne vom închina la bisericuța unde se afla Crinii Maicii Domnului după care mergem să vedem șerpii care vin în fiecare an de Adormirea Maicii Domnului. Vom participa la Privegherea de toată noaptea în cinstea adormirii Sf. Gherasim, marele izgonitor de demoni – fără cazare.

Miercuri 16 august – Deplasare cu feribotul din insula Kefalonia, mergem în Insula Zakintos la Sf. Dionisie. Mergem în Nea Makri la Mănăstirea Sf. Efrem cel Nou. Trecem pe la Mănăstirea Schimbarea la Față  întemeiată de Sf. Cuvios Porfirie Kavsokalivitul în Milesi. Aici vedem chilia Sfântului cu obiectele personale. Ne oprim și la mănăstirea care adaposteste moaștele Sf. Partenie al Lampsacului, continuăm deplasarea în Insula Evia unde înnoptam lângă biserica Sf. Ioan Rusul.

Joi 17 august – După închinarea la moaștele Sfântului Ioan Rusul mergem la Mănăstirea Cuviosului David Bătrânul unde se află și mormântul Cuviosului Iacov Tsalikis. Parasim Insula Evia și, în drumul nostru spre Ouranoupolis, trecem pe la Mănăstirea Kato-Xenia unde se afla o parte din Brâul Maicii Domnului  și pe la peștera cu izvorul Sfintei Mucenițe Paraskevi. Seara cazare la Ouranoupolis.

Vineri 18 august – Ora 10, Croaziera* în jurul Sfântului Munte Athos. Cazare la Ouranoupolis

Sâmbătă 19 august – Dimineata micul dejun si program de relaxare la malul mării. De la ora 14 plecare spre Mănăstirea Sfintei Anastasia Vindecătoarea, cu moaștele Sf. Teona, după care mergem la Suroti – Mănăstirea Sf. Ioan Teologul cu mormântul Sfântului Cuvios Paisie Aghioritul. De la ora 18 – Salonic, închinare la cele mai importante obiective religioase din Salonic (Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Sfântul Grigorie Palama, Sfânta Teodora din Salonic  și altii). Seara cazare la Filiro.

Duminică 20 august – Sf. Liturghie la catedrala Sf. Dimitrie din Salonic.  Începem călătoria spre țară.

Luni 21 august – sosirea în țară.

Contribuția pentru efectuarea pelerinajului este de  550 euro/persoană

Contribuția include serviciile de transport rutier şi maritim, cazarea la hoteluri** și mănăstiri, serviciul de ghid cunoscător de limba greacă, deplasarea pe mare spre insula Zakintos, la Sf. Dionisie, precum și o reducere de 10 euro  la croaziera in jurul Sf. Munte Athos***.

** Cazările la hotel sunt cu mic dejun inclus.
Contribuția nu include masa şi intrările la mănăstirile din Complexul Meteora – 3 euro/persoană, şi nici costul croazierei* în jurul Sfântului Munte Athos (15 euro/persoană pentru cei inscrisi***).

Este posibil ca traseul să suporte mici modificări din motive obiective.