Pelerinajul procesiunilor 2017

10/03/2017

O tradiție a noastră, Pelerinajul procesiunilor, cel mai lung și complex pelerinaj din Grecia.

Înscrierile pentru acest an au inceput.

Miercuri 9 august – ora 3: plecare din România. Cazare la Salonic.

Joi 10 august – deplasare la Complexul Meteora, vizitarea mănăstirilor. Deplasare la Igoumenitsa. Traversare cu feribotul în Corfu. Cazare.

Vineri 11 august – participare la procesiunea cu moaștele Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei. Turul insulei cu închinare la cele mai importante obiective religioase. Traversare cu feribotul la Igoumenitsa. Cazare

Sâmbătă 12 august – Deplasare rutieră spre Patras. Închinare la Biserica Mitropolitană care adapostește Moaștele și Crucea Sfântului Apostol Andrei. Mergem la Mănăstirea Lavra care adapostește capul Sf. Alexie Omul lui Dumnezeu și Moastele Sf. Filaret cel Milostiv. Continuăm cu Mănăstirea Marea Pesteră și înnoptăm la Loutraki, în apropierea Mănăstirii Sf. Patapie de langa istmul Corint.

Duminică 13 august – vom face o incursiune în inima Peloponezului la Bisericuța Sfintei Teodora din Arkadia, prin zidurile căreia și-au facut loc 17 copaci, iar din temeliile ei izvorăște apa/aghiasma la rugaciunea Sfintei Teodora – martirizata în acest loc. Vom încheia ziua la Mănăstirea Malevi, unde se afla Icoana Adormirii Maicii Domnului izvorâtoare de mir.

Luni 14 August – Sf. Liturghie la Malevi, Insula Eghina – Mănăstirea Sfântului Nectarie Taumaturgul. Cazare la mănastire. Slujba de Priveghere.

Marți 15 august – Ne îndreptam spre portul Kilini de unde luam feribotul spre insula Kefalonia. Ne vom închina la bisericuța unde se afla Crinii Maicii Domnului după care mergem să vedem șerpii care vin în fiecare an de Adormirea Maicii Domnului. Vom participa la Privegherea de toată noaptea în cinstea adormirii Sf. Gherasim, marele izgonitor de demoni.

Miercuri -16 august- ieșim cu feribotul din insula Kefalonia,  iar din portul Killini (optional se poate face o deplasare în Insula Zakintos la Sf. Dionisie – cost suplimentar aproximativ  20 euro de persoană) mergem spre Loutraki. Cazare.

Joi 17 august – dupa un tur al orașului Atena mergem în Nea Makri la Mănăstirea Sf. Efrem cel Nou. Trecem pe la mănăstirea întemeiata de Sf. Cuv. Porfirie Kavsokalivitul în Milesi. Aici vedem chilia Sfântului cu obiectele personale. Ne oprim și la mănăstirea care adaposteste moaștele Sf. Grigorie al Lampsacului, continuăm deplasarea în Insula Evia unde înnoptam lângă biserica Sf. Ioan Rusul.

Vineri 18 august – dupa închinarea la moaștele Sfantului Ioan Rusul mergem la Mănăstirea Cuviosului David unde se află și mormântul Cuviosului Iacov Tsalikis. Parasim Insula Evia și, în drumul nostru spre Salonic, trecem pe la Mănăstirea Kato-Xenia și pe la peștera cu izvorul Sfintei Mucenițe Paraskevi. Cazare la Ouranoupolis

Sâmbătă 19 august – croazieră** în jurul Sfântului Munte Athos, închinare la cele mai importante obiective religioase din Salonic (Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Sfântul Grigorie Palama, Sfânta Teodora din Salonic  și altii). Cazare la Filiro.

Duminică 20 august – Sf. Liturghie la catedrala Sf. Dimitrie din Salonic, Suroti – Mănăstirea Sf. Ioan Teologul cu mormântul Sfântului Cuvios Paisie Aghioritul și Manastirea Sfintei Anastasia Vindecatoarea, Sf. Teona. Începem călătoria spre țară.

Luni 21 august – sosirea în țară.

Contribuția pentru efectuarea pelerinajului este de :

650 euro/persoană pentru un grup de 1-8 persoane.
600 euro/persoană pentru un grup de 9-18 persoane.
550 euro/persoană pentru un grup de 20-30 persoane.
500 euro/persoană pentru un grup de 30-40 persoane.
Contribuția include serviciile de transport rutier şi maritim, cazarea la hoteluri* și mănăstiri şi serviciul de ghid cunoscător de limba greacă. (* Cazarile la hotel sunt cu mic dejun inclus)
Contribuția nu include masa şi intrările la mănăstirile din Complexul Meteora – 2-3 euro/persoană, şi nici costul croazierei** în jurul Sfântului Munte Athos – 25 euro/persoană.
Plecările se fac regulat din Braşov și București, dar pentru grupuri de minim 4 persoane se va asigura transportul gratuit până la unul din punctele de plecare.

Este posibil ca traseul sa suporte mici modificări din motive obiective.
Ultima versiune  a traseului va putea fi găsită aici, în perioada imediat premergătoare pelerinajului.