Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info.

Pelerinaj deosebit la Sfintii Rafael, Nicolae si Irina si Sfantul Munte Athos

Cu multa bucurie venim in intampinarea solicitarilor multor prieteni care ne-au sugerat sa organizam un pelerinaj in insula Lesvos, unde se afla moastele Sfintilor Rafael, Nicolae si Irina, avand alaturi ca partener pe dl. Cristian Bumbenici.

In functie de numarul barbatilor care vor fi prezenti in grup se poate organiza un scurt pelerinaj de o zi in Sfantul Munte, cu cazare la Schitul Romanesc Lacu, iar doamnele pot efectua o croaziera in jurul Sfantului Munte.

Pretul pelerinajului este de 450 euro/persoana.
Locurile sunt limitate la maxim 20.
Perioada de desfasurare este 1-6 septembrie, cu mentiunea ca intervalul exact va fi indicat peste o saptamana, urmare a modificarilor conditiilor de calatorie ce pot aparea.
Plecarile se fac din Bucuresti si Brasov ( grup minim de 8 persoane)

Servicii incluse:

  • Transport Romania Grecia si retur
  • Cazare la hotel in Ouranopolis pentru doua nopti.
  • Taxa pentru permisul de intrare in Muntele Athos

Servicii care nu sunt incluse

  • Costul biletului de croaziera in jurul Sfantului Munte
  • Asigurarea medicala – aproximativ 20 euro

Foarte important!
Momentan, conditiile de intrare in Grecia presupun prezentarea unui test Covid negativ la frontiera, valabil 36 de ore de la momentul testarii, precum si detinerea unui formular de localizare, completat pe site-ul oficial travel.gov.gr.

Pentru inscriere este necesar de un avans de 100 euro/persoana, depus in contul Asociatiei Panagia.

In situatia in care, din motive obiective, pelerinul nu va mai putea onora prezenta, avansul depus va fi considerat ca voucher pentru o viitoare deplasare, dar nu obligatoriu pe acesta destinatie.

Plecarea in insula Lesvos se face din portul Kavala, la ora 16 iar drumul dureaza 7-8 ore. Cine doreste o cuseta de dormit va plati un cost suplimentar, in functie de categoria acesteia. Vaporul dispune de toate facilitatile unui vas de croaziera, restaurant, cinematograf, magazine etc.

Cazarea pelerinilor va fi facuta la Manastirea Sfintii Rafael, Nicolae si irina, in conditiile specifice manastirilor. Ne vom bucura de frumusetile insulei vreme de o zi. Plecarea din insula va fi in jurul orei 7 dimineata cu sosire in Kavala la ora 17.

Grupul se va deplasa apoi in localitatea Ouranopoli, portul de intrare in Sfantul Munte. A doua zi dimineata, barbatii interesati de pelerinajul in Munte vor pleca spre acesta destinatie, iar doamnele se pot bucura de croaziera in jurului Athosului si ulterior de o zi de plaja la malul Marii Egee.

Pentru detalii si inscrieri sunati la telefon +40743503814, Mihai Urdea.